Συντριβή για Πλατανιά, εκτός πλέι οφ ο Εργοτέλης

18:10 | 09/02/2020

Ο Πλατανιάς ηττήθηκε με 4-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη ενώ ο Εργοτέλης βρέθηκε στην 7η θέση - αποτελέσματα και βαθμολογία

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησε με 6-1 του αδύναμου Απόλλων Πόντου. Στην 7η θέση ο Εργοτέλη μετά την ήττα του στην Άρτα.

Στη Ριζούπολη, ο Απόλλων Σμύρνης με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο κέρδισε τον Πλατανιά με 4-0 και παρέμεινε στο κυνήγι των πρωτοπόρων. Ουσιαστικά, η αναμέτρηση κρίθηκε στο 27ο λεπτό όταν αποβλήθηκε ο Σμυρλάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 20' ο Μαρκόφσκι με σουτ έκανε το 1-0, στο 31' ο Ιωαννίδης διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων ενώ στο 63' με πέναλτι και στο 65' ο Μπεντινέλι με σουτ τα επόμενα δύο γκολ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη ο Πλατανιάς απείλησε με τον Λουκίνα όμως το παιχνίδι είχε κριθεί.

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Λαρέα, Φατιόν, Τσαμπούρης, Βιτλής, Μπλάζιτς, Κολ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης, Μαρκόφσκι.

Πλατανιάς (Τάτσης): Σούλης, Ουές, Κόρτσαμ, Τσαμούρης, Μπάμπης, Σμυρλάκης, Λεϊρία, Παπουτσογιαννόπουλος, Λουκίνας, Γκάρας (46′ Πορζιτίδης), Γιούσης.