Το «Ηράκλειο» έσπασε το αήττητο του Εργοτέλη

19:39 | 22/02/2020

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη επικράτησε με 74-69 των πρωτοπόρων της ΕΚΑΣΚ έπειτα από ένα ματς για γερά νεύρα.

Με μια μικρή καθυστέρηση ξεκίνησε το ηρακλειώτικο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΚ στο κλειστό της Αλικαρνασσού, το οποίο γέμισε το απόγευμα του Σαββάτου. Το «Ηράκλειο» υποχρέωσε το σύνολο του Βισκαδουράκη στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς. Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, αλλά είχε τα στοιχεία του ντέρμπι και παρουσίασε μεγάλο ενδιαφέρον.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 55-48 στο 30’. Ο Εργοτέλης, πάντως, μπήκε δυνατά στην 4η περίοδο, κατάφερε να μειώσει στον πόντο (69-68) 1’.30’’ λεπτό πριν το φινάλε και το παιχνίδι έγινε ακατάλληλο για καρδιακους.

Ισοφάρισε, μάλιστα, σε 69-69, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Το «Ηράκλειο» πέρασε ξανά 70-69 και μ’ ένα κρίσιμο καλάθι του Μητρόπαπα πήγε στο +3 (72-69) και ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα με το τελικό σκορ να είναι το 74-69.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μητρόπαπας (32 πόντους), ενώ για τον Εργοτέλη ξεχώρισε ο Δαπουλάκης (16 π.) με 4 κρίσιμα τρίποντα.

Ηράκλειο ΟΑΑ (Μακράκης): Μαρκόπουλος 10, Μάρης, Στέβοβιτς, Ρωσίδης, Γκύζης 1, Καραμάτσκος, Καλατζής 10, Μηλαθιανάκης 11(1), Σκανδαλάκης 10 (3), Μητρόπαπας 32(2).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Σταράκης 1, Γουμενάκης 6 (1), Μαϊστρέλης 2, Βερτούδος 2, Χλιαράς, Δαπουλάκης 16 (4), Λαγουδάκης, Χριστοδούλου 2, Βισκαδουράκης 4, Σπηλιώπουλος 9, Καραλής 27 (1)