Το Ηράκλειο πήρε την πρόκριση-θρίλερ

23:34 | 21/09/2019

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ανδρών της ΕΚΑΣΚ πανηγύρισε το Ηράκλειο, το οποίο επικράτησε με 78-76 του Εργοτέλη.

Στα τελευταία λεπτά, το ματς απέκτησε χαρακτήρα... θρίλερ. Ο Σκανδαλάκης έκανε το 70-76 και το λάθος του Εργοτέλη στην επίθεση έδωσε δικαίωμα στον αντίπαλο του να  ξεφύγει, το οποίος όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε. Έτσι οι «κιτρινόμαυροι» με δυο γρήγορα καλάθια έφεραν και πάλι στο παιχνίδι στους δυο πόντους (74-76) 53’’ πριν από το τέλος. Το κλέψιμο του Πυργιώτης και το εύστοχο θεαματικό τελείωνα έφερε το ματς στα ίσια στα 14’’. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε σουτ του Καλατζή στα 11’’ και εκείνος με το «απόλυτο» έκανε το 76-78.Στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, ο Εργοτέλης προσπάθησε με «τρίποντο» να πανηγυρίσει, ο Δαπουλάκης όμως αστόχησε σε σουτ τριών πόντων που επιχείρησε, ο Πυργιώτης δεν κατάφερε να… δώσει παράταση στην αναμέτρηση και έτσι το Ηράκλειο πανηγύρισε την πρόκριση του στην επόμενη φάση, όπου και περιμένει τον αντίπαλο του από το αυριανό (22/9) ματς στα Χανιά

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης: 17-25, 37-35, 52-57, 76-78

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Καραπάνος, Γουμενάκης 19 (1), Μαϊστρέλης 11 (2), Βερτούδος 1, Δαπουλάκης 7 (2), Μανιαδής 6, Χριστοδούλου 3 (1), Κουμάκης 3 (1), Πυργιώτης 13, Σπηλιόπουλος, Καραλής 13 (1).

Ηράκλειο (Γ. Μακράκης): Μαρκόπουλος 7 (1), Σκανδαλάκης 11 (3), Ρωσσίδης, Στεβοβιτς, Μαρής, Καλατζής 28 (5), Μηλαθιανάκης 15 (2), Πετράκης 3, Μητρόπαπας 14.