Εργοτέλης - ΠΑΟΚ 1-2 (Τελικό)

Το Capitano.gr βρίσκεται στο Παγκρήτιο για την εξ αναβολής αναμέτρηση του Εργοτέλη με τον ΠΑΟΚ, για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας

*Τέλος του αγώνα. Ο Εργοτέλης ήταν πολύ καλός, αλλά έχασε 1-2.

*Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

*87': Τρίτη αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπίσεσβαρ να δίνει τη θέση του στον Κρέσπο.

*86': Άστοχο το σουτ του Καπνίδη.

*Τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Καπνίδης στη θέση του Μπουρσέλη.

*80': ΓΚΟΛ 1-2: Κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΠΑΟΚ σκοράρει. Ο Μπίσεσβαρ σέντραρε και ο Βέρνμπλουμ στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έκανε το 1-2.

*Ο Εργοτέλης ισοφάρισε μ' ένα πανέμορφο τέρμα του Ιατρούδη. Δείτε το γκολ του 19χρονου επιθετικού.

*75': Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το φάουλ, ο Καλογεράκης δεν εκτίμησε σωστά τη φάση, ο Μάτος βρήκε την μπάλα με το στήθος και πριν καταλήξει στα δίχτυα απομάκρυνε ο Μπάτζιος.

*74': Το δυνατό σουτ του Μπουρσέλη ήταν άστοχο.

*Το γκολ έχει δώσει ψυχολογία στους παίκτες του Εργοτέλη, που συνεχίζουν να πιέζουν.

*68': ΓΚΟΟΛΛ 1-1 Ο Τσέλιος και ο Έφορντ "έκρυψαν" την μπάλα, ο τελευταίος βρήκε τον Ιατρούδη, που με ψύχραιμο σουτ σημείωσε το 1-1.

*64': Και δεύτερη αλλαγή για το "δικέφαλο". Ο Σάκχοφ στη θέση του Ζάμπα.

*64': Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Μαουρίτσιο, μέσα ο Κάνιας.

*63': Μεγάλη φάση για τον Εργοτέλη. Ο Ιατρούδης έστρωσε στον Μπουρσέλη, που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ρέι.

*56': Συρτή σέντρα Γιακούμπου, ο Μπουρσέλης δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

*Πιο επιθετικός στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης ο Εργοτέλης.

*52': Δεύτερη αλλαγή ο Εργοτέλης. Ο Μπουτσάκης μέσα, ο Ροβίθης έξω.

*46': Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Μπρους στη θέση του Μαζουλουξή.

*Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

*Την αναμέτρηση παρακολουθούν περίπου 1500 φίλοι των δυο ομάδων.

*Ο ΠΑΟΚ έχει πάρει κεφάλι στο σκορ μ' ένα όμορφο γκολ του Μπίσεσβαρ. Δείτε το τέρμα που χωρίζει τις δύο ομάδες.

*Τέλος ημιχρόνου στο Παγκρήτιο. Ο Εργοτέλης βρίσκεται πίσω στο σκορ με 0-1.

*Οι παίκτες του Παπαβασιλείου έχουν ανεβάσει την απόδοση τους στα τελευταία λεπτά.

*35': Ο Γιακούμπου σέντραρε και η κεφαλιά του Ροβίθη ήταν άστοχη.

*32': Κι άλλη μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Ακπόμ σέντραρε, ο Μπίσεσβαρ έπιασε την κεφαλιά και ο Καλογεράκης απέκρουσε.

*30': Σημαντική φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντουρί πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε, όμως ο Καλογεράκης έδιωξε εντυπωσιακά.

*Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν την κατοχή σ' αυτό το διάστημα, ενώ οι γηπεδούχοι αμύνονται κυρίως.

*Χωρίς φάσεις τα τελευταία λεπτά.

*15': Ο Ιατρούδης έβγαλε με ωραία πάσα σε θέση βολής τον Έφορντ, που δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως θα ήθελε.

Ο Μπίσεσβαρ με υπέροχη ενέργεια και άψογο φαλτσαριστό σουτ έκανε το 0-1.

11' - Στην πρώτη φάση του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ

*Τον αγώνα παρακολουθεί και ο προπονητής του Ηροδότου, Γιώργος Λυρώνης.

*Χωρίς φάσεις αυτά τα πρώτα λεπτά.

*Ξεκίνησε ο αγώνας.

* Τη συνάντηση θα διευθύνει ο Κουμπαράκης από τη Θράκη, πρώτος βοηθός θα είναι ο Χατζηνάκος από τη Δράμα και δεύτερος ο Πάγκαλος από το Λασίθι.

*Ο "δικέφαλος" θα έχει τελικά τη στήριξη περίπου 200 φίλων του, που έφτασαν πριν λίγο στο γήπεδο.

*Αρκετούς... φίλους από από τα παλιά συνάντησε και ο Δημήτρης Βουτσάς, που αγωνίζεται με τη μορφή δανεικού από τον ΠΑΟΚ στον Εργοτέλη.

*Τον αγώνα παρακολουθεί σύσσωμη η Ακαδημία του Εργοτέλη και είναι ενδεικτικό το γεγονός, μάλιστα, πως όλες οι σημερινές προπονήσεις αναβλήθηκαν.

*Στο γήπεδο δεν βρίσκονται φίλοι του ΠΑΟΚ, ενώ στο Παγκρήτιο δεν υπάρχει πολύς κόσμος.

*Ο Αντώνης Σταθόπουλος είναι ένας παίκτης που προέρχεται από τον ΠΑΟΚ και φυσικά είχε την ευκαιρία να τα πει με φίλους από τα παλιά. Έστησε, μάλιστα, "πηγαδάκι" με τον Κάνιας, όπου τα είπαν για μερικά λεπτά.

*Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Κοζορώνης, Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Ροβίθης, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Οικονόμου.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Ελ Καντουρί, Μαουρίτσιο, Μαλεζάς, Βέρνμπλουμ, Μπίσεσβαρ, Χατσερίντι, Άκπομ, Κίτσιου, Ζαμπά.

*Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωποι για το Κύπελλο Ελλάδας μόνο μια φορά. Στις 21 Δεκεμβρίου 2006 για τους «16» της διοργάνωσης, ο Τσίγκας με γκολ στο 56' είχε δώσει τη νίκη - πρόκριση για τον ΠΑΟΚ.