Xαμένος στην Ξάνθη ο ΟΦΙ - κερδισμένος ο Εργοτέλης!

17:14 | 21/02/2021

Ο Εργοτέλης ήταν ο κερδισμένος του ντέρμπι ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Λεβαδειακό που έληξε με 1-1 - πάλεψε αλλά έχασε (2-1) στην Ξάνθη ο ΟΦΙ

Μπορεί να ήταν μαχητικός σε ακόμα ένα παιχνίδι ο ΟΦΙ, απέναντι σε μια ομάδα με ισχυρό μπάτζετ και μεγάλες φιλοδοξίες, την Ξάνθη όμως σε ακόμα ένα παιχνίδι έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι. Ο ΟΦΙ ηττήθηκε με 1-2 από την Ξάνθη για την 10η αγωνιστική της Superleague 2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους στην πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο ματς να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 25’ σε ολιγωρία της άμυνας των «ασπρόμαυρων» ο Σιατραβάνης με πλασέ έκανε το 1-0. Η απάντηση των παικτών του Τίμου Καβακά ήρθε πριν το ημίχρονο, όταν στο 41’ ο Βογιατζής αξιοποίησε πέναλτι που κέρδισε ο Κούστα σε μαρκάρισμα από τον Βέρκερ ισοφαρίζοντας 1-1. Η Ξάνθη μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο πιέζοντας για το γκολ που θα την έβαζε και πάλι μπροστά στο σκορ, όμως οι Ιεραπετρίτες έβγαλαν αντίδραση κάνοντας και αυτοί το παιχνίδι τους, βγαίνοντας μπροστά για ένα δικό τους δεύτερο τέρμα. Ενώ το 1-1 έμενε εύκολα ως το 84’, όμως στο σημείο εκείνο ένα ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής του Τάτου κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 2-1, το οποίο έκρινε και την αναμέτρηση, μένοντας ως το τέλος.

Ο Εργοτέλης ήταν ο κερδισμένος του ντέρμπι ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Λεβαδειακό που έληξε με 1-1, αποτέλεσμα το οποίο διατηρεί την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη στην πρώτη θέση. Πέρασε από τα Τρίκαλα ο Διαγόρας, αγχωτική νίκη για την Ξάνθη.

Οι ενδεκάδες:

ΞΑΝΘΗ (ΤΟΝΙ ΠΟΠΟΒΙΤΣ): Ίτσο, Παπάζογλου Τ.(10′ λ.τ. Τζούρμαν), Βέρκερ, Γκαρσία, Μπριλάντε, Έμπερτ, Τάτος(87′ Βόλτερς), Πέτροβιτς, Καπνίδης(65′ Μυστακίδης), Σχρόιεν(65′ Ντίνας), Σιατραβάνης(87΄’ Θυμιάνης)
ΟΦΙ (ΤΙΜΟΣ ΚΑΒΑΚΑΣ): Αθανασόπουλος, Μασουέρο, Χιντζίδης(72′ Αρναούτογλου), Χατζητερζόγλου, Λεμονής(26′ λ.τ. Πριονας), Τεγούσης, Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα, Κούστα, Ντάλα Κόστα(63′ Αποστολίδης)

12. ΟΦ Ιεράπετρας 10 3

O Eργοτέλης «κατάπιε» (και) την Παναχαϊκή!

Στο Παγκρήτιο ο Σάμι - είδε Εργοτέλη και... Βρέντζο

Ο πρωτοπόρος Εργοτέλης και η «διπλή» νίκη

Ο Μπουρσέλης, ο Ζιντάν και ο στόχος του Εργοτέλη

Aυτά που ήξερες για τον Μπουτσάκη, να τα ξεχάσεις! Η μεγαλύτερη νίκη, μέχρι την επόμενη